Výstava 3D tisku

Prezentace projektu Prvok od Buřinky.

Výstava o 3D tisku odstartovala na začátku září 2021 a skončila na konci téhož roku na centrále Buřinky. K vidění bylo několik ukázek technologie 3D tisku na objektech každodenní potřeby. Výstava jako taková však tak úplně neskončila. Nyní její část putuje po pobočkách České spořitelny napříč Českou republikou.

Informace o výstavě:

Hlavní část výstavy byla věnovaná objektům vytištěným pomocí 3D tisku betonem. Mohli jste se tak pohodlně usadit ke stolu, který byl vytištěný za 16 minut, nebo si sednout na stoličku vytištěnou přibližně za polovinu tohoto času.

Klasické příklady objektů denní potřeby návštěvníci mohli najít v sekci výstavy věnované 3D tisku z plastu. Tato metoda existuje již několik dekád a funguje na principu tavení tiskové struny (filamentu) v tiskové hlavě. Filament je nanášen na vyhřívanou podložku ve vrstvách o šířce 0,25–0,8 mm a výšce 0,1–0,3 mm. Objekt tedy roste velmi pomalu a jeho výroba může trvat mnoho hodin. Nejzajímavějším objektem výstavy, vytištěným tímto způsobem, byla skládaná zelená židle, která má z 3D tiskárny jednotlivé díly. Na milimetry přesné 3D modely pak zajistily dokonalé spojení všech částí. K vidění jsou zde také moderní věšáky, které je možné upravit dle individuálních přání – změna barvy, rozměru či délky.

Putovní výstava:

Pro ty, kteří by alespoň část výstavy rádi viděli, ale nemají cestu do Prahy, jsme po pobočkách České spořitelny připravili PUTOVNÍ VÝSTAVU. Tam seznamujeme širokou veřejnost s touto alternativní metodou, která může změnit směry a trendy ve stavebnictví.

Začali jsme kladenskou pobočkou České spořitelny a v únoru jsme se přemístili do Hradce Králové. Adresa je Československé armády 402/25. Otevřeno má v pracovní dny v čase 9:00 – 17:00 hodin. Pokud bydlíte poblíž Hradce nebo pojedete kolem, určitě se zastavte. Dozvíte se to nejdůležitější o technologii 3D tisku, ale především si budete moci sednout na židli, která byla vytištěna za 9 minut nebo se podívat na praktický stolek, třeba na zahradu.

Jak výstava na pobočkách vypadá se můžete podívat níže ve fotogalerii.

00

zmenšenina Prvoka

0

Prvok od skicy po realizaci

0

doba tisku židle

00

denní potřeby

Vystavovat bude Michal Trpák a David Škaroupka a budete moci vidět 10 různých exemplářů, mezi nimi i model Prvoka 1:10, mobiliář nebo tištěnou buřinku. Materiál exemplářů na výstavě bude z klasické směsi betonu, stejně jako Prvok samotný, a také z polymerního betonu, ze kterého je vyroben právě malý model Prvoka. Část výstavy bude putovní a bude k vidění na vybraných pobočkách České spořitelny v rámci celé ČR.

Osobnosti projektu

Buřinka

Těším se, až si návštěvníci výstavy sednou k jídelnímu stolu, který byl vytištěn za 4 minuty. Věřím, že dojem z objektů denního užití vyrobených takto unikátní metodou bude nezapomenutelný. A doufám, že si lidé třeba za pár let začnou takového objekty kupovat třeba jako zahradní nábytek.

AMI Communications

Výstavu 3D tisku jsme připravovali pro zaměstnance, klienty Buřinky a také pro nadšence této technologie. Výstavu jsme koncipovali dvojím způsobem. Hlavní část výstavy čeká návštěvníky v centrále Buřinky. S druhou putovní částí objíždíme pobočky spořky v regionech. Věřím, že návštěvníky nebo náhodné kolemjdoucí zaujme.