Parkourové hřiště

3D tištěné parkourové hřiště

Abychom ukázali možnosti využití 3D tisku ve veřejném prostoru, rozhodli jsme se vytisknout parkourové hřiště. Ve spolupráci s firmou 3Deposition, která vznikla jako spinoff k výzkumným aktivitám na Vysokém učení technickém v Brně, jsme se pustili do práce. Hřiště bylo vytištěno v Brně a darováno městské části – Praze 11. Konkrétně je součástí multifunkčního volnočasového areálu u ZŠ Kupeckého, je volně přístupné a otevřené pro každého sportovního nadšence. Na samotném hřišti najdete také ceduli s jednoduchými tutoriály základních parkourových cviků.

Základní údaje

Jako dopadová plocha je použita litá pryž. Jednotlivé prvky jsou vytištěny na rámové tiskárně z materiálu od Master Builders Solutions CZ a pro zvýšení bezpečnosti a pevnosti vylity betonem. Na základy hřiště je použit betonový recyklát rebetong, který vyrábí společnost Skanska. O zemní práce, certifikaci a kompletaci hřiště se stará společnosti Work4out.

Lokace a otevírací doba

Přesné umístění najdete pod tímto odkazem. Areál se otevírá v 10:00 a uzavírá v 18:00.

Odhalení hřiště

Slavnostní odhalení proběhlo 30. září, kdy se přestřižení pásky zúčastnil kromě předsedy představenstva Buřinky Libora Vošického také primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib spolu s dalšími realizátory hřiště. Na otevření byli přítomni i parkouristé z IM Academy pod vedením patrona hřiště a parkouristy Tomáše Zonygy, kteří v opakujících se blocích předváděli, jak se parkour provozuje na profesionální úrovni. Fotografie z odhalení si můžete prohlédnout ve fotogalerii níže.

Stavba a slavnostní odhalení 3D tištěného parkourového hřiště

00

Čistá doba tisku

00

Rychlost tisku

00

Váha

00

Obytná plocha

000

Výdrž

Prvok svou unikátností zaujal doslova celý svět a vyšly o nás články na všech kontinentech. Zároveň jsme spolu s agenturou AMI Communications oslavili velký úspěch, když jsme získali prestižní zlaté ocenění European Excellence Awards (EEA) za projekt Prvok od Buřinky. Komunikační kampaň spojená s tiskem našeho Prvoka přesvědčila porotu svou odvahou a inovativním přístupem. První cenu Buřinka získala za tuto kampaň v regionu střední Evropy a dostala se také mezi evropskou nejlepší pětici projektů v oblasti financí. Experimentální tištěný dům Prvok má ambici změnit směr vývoje stavebnictví.

Osobnosti projektu

Buřinka

Tisk parkourového hřiště organicky navazuje na Projekt Prvok. Chtěli bychom tím opět upoutat pozornost na 3D tisk betonem a jeho skvělé možnosti uplatnění ve stavebnictví. Přilákat tak další nadšence, kteří budou tuto cestu rozvíjet. Moc se na výsledek těším.

3Deposition

Parkour od Buřinky je skvělou příležitostí, jak získat pro Česko cenné body v pomyslné celosvětové soutěži o první inspirativní realizace z 3D tištěného, digitálního, betonu. Jako unikátní vnímám především, že výsledek bude sloužit všem, což nás hodně baví. Zároveň je to pro celý realizační tým velkou zodpovědností, a proto nehodláme nic podcenit a komunikujeme s odborníky z různých oblastí od statiky, materiálů až po technologie. Pomáhá nám v tom i fakt, že jsme spinoff firmou VUT v Brně a máme hodně podpory v infrastruktuře, kontaktech i zkušenostech, které jsme za posledních pět let nabrali.