Tiskové zprávy

Všechny tiskové zprávy na jednom místě

29. 6. 2023

Češi netuší, že houby nepatří jen na talíř

Češi jsou národem houbařů, a právě nyní začíná jejich oblíbená sezona. Drtivá většina (89 %) si houby spojuje s jídlem. O tom, jaké všechny možnosti využití tyto komplexní organismy nabízejí, vědí však mizivě málo. Projekt Samorost chce vnímání veřejnosti změnit. Zkoumá využití mycelia (resp. podhoubí) ve stavebnictví, architektuře a designu.

28. 4. 2023

Podhoubí jako stavební materiál budoucnosti? Nový projekt Samorost chce sci-fi proměnit v realitu

Využití hub, respektive podhoubí, v oblasti stavitelství, architektury a designu již zkoumají světové vědecké týmy. Nyní se k nim přidává Buřinka a spolek MYMO s projektem Samorost. Materiál vyrobený s použitím podhoubí, odborně mycelia, má totiž vlastnosti, které jsou pro oblast stavitelství ideální. A současně splňuje nároky na udržitelnost a ekologii. Díky podpoře Buřinky se mohou odborníci z akademické sféry intenzivněji věnovat výzkumu a vývoji využití mycelia ve stavebnictví včetně potvrzení funkčních vlastností materiálu.

30. 9. 2021

Praha má první 3D tištěné parkourové hřiště na světě

Poslední zářijový den proběhlo ve volnočasovém areálu Kupeckého na Praze 11 slavnostní otevření prvního 3D tištěného parkourového hřiště. Jedná se o společný projekt Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky), společnosti 3Deposition a městské části Praha 11. Patrony hřiště jsou parkouristé Tomáš Zonyga a Daniel Samek, který je také autorem návrhu hřiště. Mimo trénink parkouru lze prvky využít i jako hřiště pro obecný pohybový rozvoj nebo posilování s vlastním tělem. Projekt hřiště získal záštitu Zdeňka Hřiba, primátora hl. města Prahy, Jiřího Dohnala, starosty MČ Praha 11 a České asociace parkouru.

18. 8. 2021

Buřinka na VUT v Brně tiskne parkourové hřiště z betonu

Na Vysokém učení technickém v Brně byly dnes na rámové 3D tiskárně vytištěny poslední prvky parkourového hřiště, které Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) věnuje Městské části Praha 11. Na tisk, který trval 10 hodin čistého času, bylo potřeba 12,5 t speciální betonové směsi od společnosti Master Builders Solutions CZ. Vytištěné překážky jsou pro zpevnění vylity betonovým recyklátem rebetong. Jako další krok k podpoře inovací se Buřinka stala jedním ze zakládajících členů Asociace Inovačních Technologií a 3D tisku ve Stavebnictví.

21. 7. 2021

Buřinka pokračuje v podpoře 3D tisku betonem

Loňský experiment Prvok, první 3D tištěný dům v České republice, ukázal výhody využití 3D tisku ve stavebnictví. Domov neznamená jen 4 stěny, pro spokojený život je důležitá i dobrá občanská vybavenost. Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) se proto rozhodla využít technologii 3D tisku k podpoře sportovního vyžití. Na Praze 11 tak nyní vzniká první 3D tištěné parkourové hřiště. Tento projekt je ukázkou spolupráce soukromého sektoru, výzkumné i veřejné sféry.

19. 11. 2020

Česká kampaň s Prvokem obletěla svět

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) letos vsadila na spolupráci s umělci a vědci. Cílem symbiózy s týmem sochaře Michala Trpáka bylo nastartovat změny ve stavebnictví a v bydlení. Společně v červnu za 48 hodin vytiskli první český 3D tištěný dům, Prvoka. Díky unikátnosti projektu Prvoka zmiňují média na všech světových kontinentech. Doma i v zahraničí rezonovalo téma v 500 výstupech s dosahem až půl miliardy čtenářů. Podle výzkumu Buřinky projekt bez reklamní podpory zaznamenalo 40 % Čechů. Kampaň vedla AMI Communications, komunikaci na sociálních sítích zajistil dotcom.cz.

18. 8. 2020

Napínavé do poslední chvíle: Prvok překonal 150 km z Budějovic do Prahy

Prvok od Buřinky je jednoznačně první na světě 3D tištěný dům, který je rozložitelný, převozitelný, složitelný a ještě plující. Těmito zkouškami prověřili Prvoka jeho tvůrci v čele se sochařem Michalem Trpákem. První český 3D tištěný dům o váze 17 tun a délce přes 13 metrů přemístili 150 kilometrů z Českých Budějovic do centra Prahy. Prvok během cesty podstoupil rozdělení na tři části, sedmihodinovou cestu na korbě vozu jako nadměrný náklad, nalodění na ponton a cestu přes tři plavební komory z Holešovic na Střelecký ostrov. Tam bude k vidění do konce srpna.

23. 4. 2020

První 3D tištěný dům v Česku vyroste za 48 hodin

Sochař Michal Trpák letos se Stavební spořitelnou Buřinka vytiskne první český dům 3D vytištěný robotickým ramenem. Celoročně obyvatelný dům ze speciální směsi betonu vyroste za 48 hodin. Dům Prvok je nabitý technologiemi, díky kterým je částečně soběstačný a vhodný do přírody, města či na vodu. Odborníci předpokládají, že s masovou výstavbou v Česku stavaři začnou v horizontu tří až pěti let. Tištěné domky se ve srovnání s klasickými stavbami mohou dostat až na polovinu nákladů a vznikají i sedmkrát rychleji.

7. 4. 2020

Stavební spořitelna Buřinka letos se sochařem Trpákem vytiskne první český dům 3D tištěný betonem

V důsledku Covid-19 opustily české stavebnictví tisíce zahraničních pracovníků, na které dle analýz spoléhaly dvě třetiny firem. Dodavatelé hlásí výpadky kapacit i stavebních materiálů. Společně s problémy, které české stavebnictví trápily před epidemií, stojí tento sektor před výzvami. Novým impulsem bude podle Stavební spořitelny Buřinky také 3D tisk betonem. Buřinka se spojila se sochařem Michalem Trpákem a společně urychlí experiment, během kterého ještě letos robotickým ramenem vytisknou celoročně obyvatelný dům. Sen o vlastním bydlení se s 3D tiskem betonem může pro Čechy do několika let zrychlit i zlevnit.